Simpoziumas Rotamstedo žemės ūkio tyrimų centre, Didžiojoje Britanijoje

2017-09-13
238

 

Rugsėjo 3-7 d.  Agroekosistemų ir dirvožemio mokslų instituto mokslininkai prof. dr. Vaclovas Bogužas ir doc. dr. Jūratė Aleinikovienė (vizitas buvo finansuotas Lietuvos mokslo tarybos Nacionalinės mokslo programos „Agro-, miško ir vandens ekosistemų tvarumas“) lankėsi Rotamstedo žemės ūkio tyrimų centre Harpendene (Rothamsted Research – Rothamsted Agricultural Research Station, Didžioji Britanija). Pagrindinis mokslinės išvykos tikslas – dalyvauti 6-tame tarptautiniame dirvožemio organinės medžiagos simpoziume „SOM – 2017“ (6th International Symposium on Soil Organic Matter).
Simpoziumą organizavo Rotamstedo žemės ūkio tyrimų centras ir Britanijos dirvožemio mokslo draugija (British Society of Soil Science). Renginys buvo skirtas ne tik detalizuoti ir išskirti dirvožemio organinės medžiagos pagrindinius naujausius mokslinių tyrimų rezultatus, bet ir pažymėti Britanijos dirvožemio mokslo draugijos veiklos 70-ties metų jubiliejų. Buvo pabrėžta, kad tiek ir įvairių šalių dirvožemio tyrėjų draugijos, tiek ir tyrimų centrai bei institutai turėtų vienyti pastangas ir nenustoti ieškoti dirvožemį tausojančių technologijų. Tik dirvožemį tausojančios technologijos gali būti siejamos su stabilizuota dirvožemio kokybe bei derlingumo didėjimu. Pasak žymiausio šio laikmečio dirvožemio tyrimų analitiko ir intelektualo Ohio valstijos universiteto (Jungtinės Amerikos Valstijos) profesoriaus Rattan Lal, nors žmonių populiacija pasaulyje didėja, žemės ūkio plėtra – mažėja. R. Lal manymu, bet kokia veikla turi užtikrinti teigiamą anglies balansą viso pasaulio dirvožemiuose.
Keturias dienas vykusiame „SOM – 2017“ simpoziume, išklausyti 7 plenariniai pranešimai ir susipažinta su daugiau kaip 200 tyrimų, pateiktų žodiniuose bei stendiniuose pranešimuose septyniose simpoziumo sesijose (programos pateiktis anglų kalba: Session 1: Global Perspectives; Session 2: Modelling SOM: From Sil Pore to Climate Change; Session 3: Methods 1: Visualising SOM; Session 4: Methods 2: Quantifying Pools and Fluxes of SOM; Session 5: Soil Health 1: Biological Interactions; Session 6: Soil Health 2: The Role of Decomposition; Session 7: SOM as Natural Capital). Simpoziume dalyvavo mokslininkai ir tyrėjai iš Australijos, Belgijos, Čekijos, Didžiosios Britanijos, Estijos, Italijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Kenijos, Kinijos, Lietuvos, Nyderlandų, Pakistano, Prancūzijos, Rusijos, Šri Lankos, Švedijos, Norvegijos, Vokietijos ir kt. (iš viso daugiau nei iš 25) šalių. Su kongreso programa ir abstraktų knyga galima susipažinti „SOM – 2017“ simpoziumo internetiniame puslapyje www.som2017.org/index.php.
Simpoziume prof. dr. Vaclovas Bogužas ir doc. dr. Jūratė Aleinikovienė pristatė 2 stendinius pranešimus: „50-tes metų augalų rotacijos poveikis dirvožemio organinei angliai ir produktyvumui“ (Effect of 50-year Term Crop Rotations on Soil Organic Carbon and Productivity; bendraautoriai: Lina Butkevičienė (ASU), Lina Skinulienė (ASU), Jūratė Aleinikovienė (ASU), Aušra Sinkevičienė (ASU)) ir „Dirvožemio organinės medžiagos stabilumas agro ir miško ekosistemose Lietuvoje“ (Soil Organic Matter Stability in Agro and Forest Ecosystems in Lithuania; bendraautoriai: Kęstutis Armolaitis (LAMMC Miškų institutas), Vaclovas Bogužas (ASU), Vaida Steponavičienė (ASU), Paulius Garbaravičius (LAMMC Miškų institutas), Milda Muraškienė (LAMMC Miškų institutas)).
„SOM – 2017“ simpoziumo metu dalyviams buvo sudarytos galimybės aplankyti prieš daugiau nei 170 metų įrengtus bandymus Rotamstedo žemės ūkio tyrimų centro eksperimentuose ir Rotamstedo žemės ūkio tyrimų archyvuose. Simpoziumo dalyviai susipažino ir su Rotamstedo miesto istorija, kuri glaudžiai siejama su vietinių miesto gyventojų ir mokslininkų patirtimi dirbant ir stebint savo vietovės dirvožemius.

Komentuok


Fakultetai